Predvolebné obdobie býva často o hádkach. Nielen medzi politikmi, ale aj v rodinách, v školách a na pracovisku. Stojí to však za to? Skúsme sa radšej rozprávať o tom, čo nás spája. Čo spolu dokážeme. Ako môžeme zlepšiť naše pracovné aj životné podmienky. Ako pomáhať iným. Ako nadobudnúť takú silu, aby nás nikto nemohol ignorovať.
Veci sa dajú meniť, tak prečo to neskúsiť
Keď nás niečo štve, vieme to zmeniť. Či už ide o veci s celospoločenským dosahom, ako sa to teraz podarilo učiteľom, alebo v menšom rozsahu, čo sa nedávno podarilo nám.
Dôležité je zorganizovať sa. Je totiž jedno, kto je práve pri moci, pretože s problémami sa stretávame neustále. Šéfovia tu budú aj po voľbách a politikom pôjde vždy v prvom rade o ekonomické záujmy, moc či kariéru. Platí na nich jedine nátlak alebo hrozba nátlaku. Keď však bude naša aktivita len o tom, či voliť alebo nevoliť (napríklad „menšie zlo“ alebo „dobrých ľudí“), budú mať nad nami vždy navrch a robiť si, čo sa im zachce.
Je to o každom z nás
Mnohí ľudia si to uvedomujú, ale z rôznych dôvodov zostávajú pasívni. Ďalší by aj chceli niečo robiť alebo nejako pomôcť, no narážajú na prekážky alebo negatívne postoje vo svojom okolí. Často je to ešte ťažšie, lebo neexistuje skupina ľudí, na ktorú by sa mohli obrátiť a zapojiť sa do jej činnosti. Vždy sa musí nájsť niekto, kto sa odhodlá a skúsi niečo urobiť prvý. Možno to v tvojom okolí budeš musieť byť práve ty.
Kde začať
Práca je základom každej spoločnosti a asi najzásadnejšie ovplyvňuje náš život. Ak nedostaneme mzdu alebo nás vyhodia, máme vážny problém. A naopak, ak máme v práci nejaký hlas a dokážeme šéfov prinútiť, aby zlepšili naše mzdové a pracovné podmienky, môžeme viesť spokojnejší a dôstojnejší život.
Nevyplácanie miezd či neplatné výpovede sú na Slovensku bežné problémy. Z našej skúsenosti môžeme povedať, že sú to zároveň problémy, s ktorými dokážeme naozaj niečo urobiť.
Ak niekde existuje skupina, ktorá sa aktívne venuje problémom na pracovisku a darí sa jej účinne pomáhať vlastným členom alebo ľuďom, ktorí sa na ňu obrátia, prirodzene sa stáva pozitívnym príkladom pre ostatných. Ľudia sa na ňu časom začnú obracať. Vďaka svojej aktivite nadobúda silu a dokáže riešiť problémy, ktoré tu sú a budú bez ohľadu na to, kto je práve pri moci.
Víťazstvá v bojoch týkajúcich sa práce nám môžu dodať sebadôveru a uľahčia presadzovanie zmien nielen na pracoviskách.
Kto sme a čo robíme my
Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich, ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov na pracovisku a v bydlisku, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky pracujúcich u nás aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.
Na webstránke www.priamaakcia.sk informujeme o skúsenostiach zo sporov u nás aj vo svete a o možnostiach zapojenia sa do konkrétnych aktivít.
V rámci aktivity s názvom Problémy v práci? sa snažíme povzbudzovať pracujúcich, ktorí majú zlé skúsenosti so šéfmi a chcú riešiť vzniknuté problémy, aby nás kontaktovali a následne spoločne podnikáme potrebné kroky.
Krátke vysvetlenie našich princípov a činnosti vo forme často kladených otázok (FAQ) je na tomto odkaze: http://www.priamaakcia.sk/kategoria/FAQ/. Podrobnejšie informácie sú v dokumente Ciele a princípy zväzu Priama akcia.