Postrehy z medzinárodnej konferencie Priamej akcie „Problémy v práci?“

pa's picture

V druhý októbrový víkend sa v Bratislave konala medzinárodná konferencia venovaná problémom na pracovisku. Počas verejnej časti sme v sobotu diskutovali o aktivitách a činnosti organizácií, v nedeľnej internej časti bolo hlavnou témou zdieľanie skúseností z organizačnej práce a hľadanie spôsobov, ako činnosť našich organizácií vylepšiť. Cieľom konferencie bolo predovšetkým podeliť sa o skúsenosti z organizovania priamych akcií a upriamiť pozornosť na problémy na pracovisku.

SOBOTA

V sobotnej verejnej časti vystúpili členovia štyroch organizácií: Mosteckej solidárnej siete (Česká republika), Priamej akcie (Slovensko), Zväzu syndikalistov Poľska (Poľsko) a Federácie solidarity (Británia).

Mostecká solidární síť (MSS) – Pohľad do praxe MSS

Vďaka prezentácii člena MSS sme mali možnosť dozvedieť sa, aké sú myšlienkové východiská organizácie. Zhrnul všetky doterajšie spory MSS a prezentáciu šikovne oživovali aj videá z akcií. Najväčšiu pozornosť venoval aktuálnemu sporu proti reštaurácii Řízkárna v Prahe, v ktorej ide o dosiahnutie nevyplatenej mzdy. Spomenul však aj spory s firmou Zepter, ku ktorého víťaznému koncu prispela aj Priama akcia, či prebiehajúci spor týkajúci sa úradnej šikany dieťaťa.

Priama akcia (PA) – Kto je Priama akcia a aké zistenia prinieslo 6 mesiacov aktivity Problémy v práci?

Priama akcia zvolila krátku prezentáciu zameranú hlavne na roky 2010-2014 a zhodnotenie pol roka trvajúcej aktivity „Problémy v práci?“, podľa ktorej bola pomenovaná aj konferencia. V prvej časti spomenul člen PA dôležité momenty vo vývoji organizácie (problémy členov PA, o ktorých sme písali tu a tu), medzinárodnú kampaň proti praktikám agentúry OTTO Work Force a kampaň Ideš na brigádu? Členka PA potom v druhej časti prezentovala aktivitu Problémy v práci?, ktorej základné ciele sú definované nasledovne: podnietiť pracujúcich, aby aktívne riešili svoje problémy na pracovisku; podporiť sa navzájom pri riešení týchto problémov; podeliť sa o skúsenosti, užitočné tipy a odporúčania. Spomenuli sme, s akými problémami sa na nás ľudia obracajú, ale aj s akými ťažkosťami sme sa stretli. Vďaka pomerne slušnej propagácii konferencie v uliciach Bratislavy a na Facebooku prišli na konferenciu aj pracovníci, ktorí nás počas prestávky oslovili s tým, že majú problémy so šéfmi a majú záujem ich riešiť, čo bol potešujúci a nečakaný vedľajší účinok konferencie.

Solidarity Federation (SF) uvádza Brighton Hospitality Workers – Sieť pracovníkov zamestnaných v odvetví spojenom s ubytovaním a stravovaním

Členovia Brighton Hospitality Workers zo Solidarity Federation hovorili o kampani medzi pracovníkmi hotelov a reštaurácií. Členovia BHW zrozumiteľne vysvetlili situáciu v Brightone, kde prebiehajú pravidelné otvorené stretnutia pracovníkov tohto odvetvia, spomenuli niekoľko úspešných sporov a premietli aj vtipné video z jedného z nich.

Związek Syndykalistów Polski (ZSP) uvádza „Keď konáme, dosiahneme svoje“

Ako posledná v poradí vystúpila v sobotu členka ZSP, ktorej prezentácia prepájala teoretické východiská anarchosyndikalistického organizovania s aktuálnymi kampaňami a základnými problémami pracujúcich v Poľsku. Vysvetlila, ako funguje ZSP a aké metódy používa počas sporov. Podobne ako v prípade MSS, prezentáciu doplnila videami zo sporov, a objasnila, vďaka čomu sa skončili úspechom.

NEDEĽA

Na programe nedeľnej neverejnej časti boli diskusie o problémoch, ktorým čelia anarchosyndikalistické a im podobné organizácie. Diskusie sa zúčastnil aj člen relatívne novej rakúskej organizácie s názvom Viedenský zväz pracujúcich (WAS), ktorá iba naberá skúsenosti, a preto sa jej členovia rozhodli nezapojiť do sobotnej časti vlastnou prezentáciou. Agenda stretnutia pozostávala z bodov týkajúcich sa budovania organizácie a dôvery, zlepšovania vnútorných procesov v organizácii (rotácia úloh a pod.), situácie geograficky izolovaných členov, problémov s klasickými veľkými aj menšími odbormi fungujúcimi v rovnakej lokalite atď. Mohli sme si vypočuť rozličné skúsenosti z rôznych krajín a diskusia bola natoľko obsiahla, že na niektoré body ani nezostal čas.

Poďakovanie

Zorganizovať takéto medzinárodné podujatie nebolo vôbec ľahké. Naše poďakovanie patrí mnohým ľuďom, ktorí pomohli hoci aj drobnosťami, ako bola pomoc na mieste či zapožičanie techniky. Bez nich by však bolo všetko namáhavejšie. Zvlášť by sme sa chceli poďakovať ľuďom z komunitného centra Zora, ktorí nám umožnili využiť priestory bývalého kina a poskytli aj všetko potrebné pre hladký chod konferencie. Kolektív Vegánskych hodov sa postaral o vynikajúce občerstvenie počas vyše šiestich hodín konania verejnej časti konferencie, ale aj počas nedeľnej internej časti.

Konferencia, na ktorej boli k dispozícii aj publikácie Nakladeľstva bod zlomu (www.nbz.priamaakcia.sk) priblížila návštevníkom v širšom kontexte, ako fungujú organizácie používajúce priame akcie. Spojila ľudí, ktorí majú problémy na pracovisku a mali záujem ich riešiť. Pre PA bola cennou skúsenosťou z hľadiska schopností zorganizovať takýto typ podujatia a priniesla množstvo podnetov na zlepšenie nielen smerom dovnútra organizácie, ale aj pokiaľ ide o činnosť orientovanú navonok.

Ako uvádza správa z konferencie na webstránke Medzinárodnej asociácie pracujúcich, všetci sme sa zhodli na tom, že „na konferencii sme sa dozvedeli veľa zaujímavých vecí a stojí za to organizovať a zúčastňovať sa takýchto podujatí.“ Hovorilo sa aj o možnosti organizovať podobné podujatia v iných krajinách strednej Európy, a to na pravidelnej báze. Sme presvedčení, že nešlo iba o nadšené vyjadrenia a konferencia ukázala, že takéto stretnutia sú skutočne kľúčové pre pokrok v organizovaní sa pracujúcich na medzinárodnej úrovni.

Language: 

Section: 

Content type: