Wrocław: Pikieta ws. śmierci pracownika LG

We Wrocławiu odbyła się pod Agencją Rozwoju Przemysłu pikieta informacyjna dotycząca śmierci 26-letniego pracownika fabryki HI Logistics należącej do grupy LG Electronics w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych. Przemawiający aktywista wrocławskiej sekcji Związku Syndykalistów Polski podkreślił, że pracownik został przygnieciony przez wózek widłowy do obsługi którego nie miał uprawnień, a do jego zakresu obowiązków zawartych w umowie o pracę nie należała obsługa tego rodzaju wózka.

Związek Syndykalistów Polski wystosował list protestacyjny do zarządzającej Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi Agencji Rozwoju Przemysłu. ZSP domaga się w nim przyjęcia odpowiedzialności instytucjonalnej za to co się dzieje w strefach ekonomicznych. Przedstawiciel ARP list przyjął, ale powiedział, że Agencja nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia. Namawiał także do "spojrzenia na sprawę z drugiej strony", tj. szefostwa LG i że "wypadki się zdarzają". ZSP zapowiada, że nadal ma zamiar wywierać presję na Agencję, żeby przestała umywać ręce od sytuacji w strefach.

List protestacyjny ZSP

Związek Syndykalistów Polski sekcja Wrocław protestuje przeciwko sytuacji w fabryce HI Logistics, należącej do grupy LG Electronics. Doszło tam 15 listopada do wypadku, w którym zginął pracownik przygnieciony wózkiem widłowym. Nie miał uprawnień do jego prowadzenia, ani nie został odpowiednio przeszkolony przez pracodawcę. Zakres jego obowiązków nie wymagał także obsługi wózka widłowego. To już kolejna ofiara śmiertelna w LG, w 2007 roku zginął w fabryce robotnik przygnieciony prasą.

Jako organizacja broniąca praw pracowniczych uważamy, że ARP jako instytucja odpowiedzialna za podstrefę kobierzycką (część Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), w której znajduje się LG, powinna zainteresować się bliżej tym, co się dzieje w fabrykach tam umiejscowionych i wymusić przestrzeganie praw pracowniczych w tych zakładach. Ludzie pracujący w podstrefie są notorycznie pozbawiani praw pracowniczych, a nawet prawa do strajku, co pokazał niedawny lokaut w zakładzie Chung Hong.

Nie zgadzamy się na to, aby ARP nadal umywała ręce od tego, co się tam dzieje.

Związek Syndykalistów Polski sekcja Wrocław

http://www.wroclaw.zsp.net.pl
e-mail: dolnyslask@zsp.net.pl
tel. 883-256-221

DO: Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu SA we Wrocławiu
ul. Wita Stwosza 15
50-136 Wrocław

Language: 

Section: 

Content type: