XXV Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników

W dniach 6-8 grudnia w Walencji w Hiszpanii odbył się XXV Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników. Około 150 osób wzięło udział w Kongresie, w tym delegaci z Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Australii, Brazylii, Argentyny, Norwegii, Serbii, Polski, Rosji oraz Słowacji. Byli tam również obecni obserwatorzy z FIJL – Iberyjskiej Wolnościowej Federacji Młodzieży.

Na początku Kongresu, przywitaliśmy nowe organizacje w MSP: Autonomiczny Związek Pracowników z Bułgarii i FAS z Austrii. ASF został sekcją MSP. Po przyjęciu nowych organizacji, zajęliśmy się długą listą wewnętrznych i praktycznych spraw.

Jedna z przyjętych propozycji dotyczyła tworzenia sieci branżowych w MSP. Także dyskutowaliśmy na temat krajów, gdzie szczególnie powinniśmy pozyskiwać nowe kontakty i promować nasze idei i praktyki. Przyjęto także nowe procedury, które mają ulepszyć funkcjonowanie federacji.

W porządku obrad było prawie 30 punktów, co oznacza, że trudno było o wszystkim rozmawiać w ciągu 3 dni. Pozostało kilka spraw i dlatego za rok odbędzie się Nadzwyczajny Kongres. Postanowiono także wprowadzić zasadę, że Kongresy będą odbywać się co 3 lata zamiast co 4. Następny regularny Kongres odbędzie się w 2016 r. w Polsce.

Do następnego Kongresu, Sekretariat MSP będzie się mieścił w Polsce i będzie nim kierować ZSP.

Oprócz Kongresu, lokalne CNT zorganizowało serie wykładów przed i podczas Kongresu. Także zorganizowana została wystawa plakatów. Na Kongresie można była kupić, wymienić lub dostać publikacje Sekcji. Wszystkie delegacje otrzymały wspaniałe prezenty od Fundacji im. Anselmo Lorenzo, w tym encyklopedię.

Po długich dniach pracy na Kongresie, razem jedliśmy, piliśmy i śpiewaliśmy rewolucyjne piosenki w wielu językach.

Language: 

Content type: